Специфікация HDMI 2.1

24 грудня 2020

Набагато більше пікселів, ширша смуга, більше контрастності і безліч давно назрілих нових функцій - стандарт HDMI 2.1 виглядає дуже багатообіцяючим. Що ж собою являє цей стандарт передачі відеоданих, коли потрібно вибирати hdmi кабель саме стандарту HDMI 2.1 і поговоримо в нашій статті.

Більш висока роздільна здатність

Версія 2.1 популярного відео і аудіо з'єднання HDMI приготовлена для майбутнього. Як і HDMI 2.0 уможливив доступ до Ultra HD 4K, HDMI 2.1 робить крок в сторону Ultra HD 8K (або більше). Ultra HD 8K підтримує роздільнe здатність 7680x4320 пікселів, що в чотири рази більше, ніж 4K. Крім того, він сумісний з дозволами 5K і 10K, а також із співвідношенням сторін 21:9 в версіях 4K і 8K. Такі пропорції зображень будуть використані при зйомках багатьох фільмів. Щоб мати можливість передавати такий величезний обсяг даних, нова специфікація збільшує швидкість передачі даних по кабелю з 18 Гбіт/с до вражаючих 48 Гбіт/с.

Full HD - 4K - 8K

Значно більш висока смуга пропускання дозволить відправляти більше кадрів в секунду навіть при більш високій роздільній здатності. Особливо таке рішення буде помітно під час спортивних трансляцій або бойовиків. Чим більше кадрів в секунду, тим більш видовищно виглядають динамічні сцени. В даний час фільми показують з частотою 24 кадрів в секунду, а спортивні трансляції - зі швидкістю 50, а іноді і 60 кадрів в секунду. З HDMI 2.1 можна буде отримати зображення до 120 кадрів в секунду.

Кращі зображення HDR

HDMI 2.1 сумісний з динамічними метаданими HDR (High Dynamic Range). Найпопулярніша специфікація HDR в даний час - HDR10. При запуску фільму він надає телевізору певну інформацію (метадані) про значення найяскравіших пікселів у всьому фільмі. На основі цієї інформації телевізор адаптує зображення для забезпечення найкращого відтворення контенту в межах, можливих для екрану. За допомогою динамічних метаданих цю інформацію можна адаптувати від сцени до сцени або навіть від зображення до зображення. Потім телевізор може оптимізувати найтемніші сцени, не беручи до уваги яскраві сцени, які підуть у фільмі, і навпаки. В обох випадках ми отримуємо значне поліпшення зображення.

HDMI кабель

eARC

Не залишилися осторонь і цінителі якісного звуку. Власники звукових панелей або AV-ресиверів, ймовірно, знайомі з реверсивним звуковим каналом ARC (Audio Return Channel). Дана технологія дозволяє кабелю HDMI передавати зображення з AV-ресивера на телевізор, а також звук з телевізора на AV-ресивер. Це економить кабель. Однак ARC має свої обмеження і може передавати тільки нестислий стереозвук або стиснений об'ємний звук 5.1 (Dolby Digital з DTS).

З eARC (Enhanced ARC) тепер ви також можете використовувати новітні аудіоформати. Наприклад, об'ємний звук 7.1 студійної якості (Dolby Digital TrueHD або DTS HD Master Audio) і навіть до 32 каналів нестислого звуку. Навіть найсучасніші об'єктно-орієнтовані аудіоформати, такі як Dolby Atmos і DTS-X, будуть сумісні.

Ідеально підходить для ігор

Геймери будуть раді появі HDMI 2.1. Покращення в способі передачі сигналу зменшать «затримку» передачі. Це ідеально підходить, наприклад, для стрільби і гонок. Але найяскравіше нововведення полягає в VRR (Variable Refresh Rate). Як і Nvidia G-sync або AMD Freesync на ігрових моніторах, VRR забезпечує відображення зображень з ігор так, як це дозволяє відеокарта. Це забезпечує плавний ігровий процес без пропуску або спотворення зображення.

Новий HDMI кабель версії 2.1

Щоб забезпечити заявлену пропускну здатність, необхідно придбати новий HDMI кабель. Він має такий же роз'єм, може також підключатися до більш старим пристроїв. Нові кабелі будуть мати маркування «Ultra High Speed». Можливо на ньому буде присутній напис 48G, який підкреслює максимальну пропускну здатність 48 Гбіт/с.

HDMI Ultra High Speed

Зауважимо, що не для всіх описаних функцій потрібен HDMI 2.1 кабель. Ті ж Dynamic HDR і eARC також сумісні з існуючими кабелями.

Про що ще потрібно знати?

Деякі недавні продукти вже були розроблені з урахуванням нових стандартів і можуть дозволити активувати певні властивості за допомогою оновлень «прошивки». До таких рішень віднесемо:

  • VRR, змінна частота оновлення,
  • QMS, швидке переключення мультимедіа,
  • eARC, розширена версія стандартного реверсивного звукового каналу.

Перераховані технології «сумісними з HDMI 2.1» і повинні вказувати специфікації, з якими вони сумісні. Microsoft вже оголосила, що VRR буде інтегрована в Xbox One X, а Marantz припустила, що деякі з її AV-ресиверів будуть доповнені eARC.

Сумісність

Як і попередні стандарти HDMI, новий HDMI 2.1 має зворотну сумісність зі старими пристроями. Коли ви купуєте пристрій з підключенням HDMI 2.1, воно також буде добре працювати з пристроями HDMI 2.0, але ви будете обмежені функціями HDMI 2.0. Всі нові функції та можливості будуть доступні тільки в тому випадку, якщо обидва підключених пристрої мають підтримку HDMI 2.1.