Установка і настройка супутникової антени самостійно

1 вересня 2008

Часто до нас звертаються з питанням: «Як встановити і налаштувати супутникову антену самостійно?». Сподіваємося, що дана стаття допоможе відповісти на всі з'явилися питання.

Серед звичайних, непідготовлених, користувачів існує думка, що самостійно встановити і налаштувати супутникову систему майже нереально. Насправді це зовсім не так. Нижче - проста інструкція для '' чайників '', про те, як самостійно встановити і налаштувати супутникову антену без розрахунків, сатфайндеров і інших атрибутів професіоналів. Якщо ви - професійний установник, то пропонується нижче навряд чи буде представляти для вас інтерес.

Хоч будь-яку інформацію зараз можна знайти в Мережі, я все ж спробував зібрати всю основну інформацію, отриману мною, на одній сторінці - для зручності. Просто спробую своїми словами і з картинками розповісти, як встановлював і налаштовував супутникову систему я. Відразу скажу, що розглядається установка ТІЛЬКИ офсетного неповоротної антени, а не прямофокусной або моторизованої. І ще - не виключений варіант того, що як би ви не намагалися - самостійно встановити і налаштувати антену може і не вийти. Тоді доведеться запрошувати професійного установника. Мені важко припустити, як таке може бути, але в форумах зустрічалися люди, які б'ються по парі днів в марних спробах налаштувати антену. В інших же випадках самостійним вибором комплектуючих і самостійною установкою можна заощадити деяку, часом чималу, суму. Крім усього іншого - особисто мені було просто цікаво самостійно все встановити :) Чим відрізняється установка і настройка системи "на око" від професійної установки? Майже нічим. За винятком більш точного початкового розрахунку (що дозволяє значно заощадити час), система кріплення і принцип настройки антени-такі ж.

Попередження : всі роботи, пов'язані з висотою і електрикою, небезпечні для життя !!! Якщо хоч щось викликає найменші побоювання, не ризикуйте, довіртеся професіоналам !!! Самостійну установку ви робите на свій страх і ризик !!! У будь-якому випадку пам'ятайте про техніку безпеки і про те, що всі небезпечні висотні роботи виконують тільки професіонали при наявності перевірених страхувальних пристосувань !!!

Список основних понять.

Телевізійний супутник - космічний апарат, що знаходиться на геостаціонарній орбіті Землі і посилає телевізійний сигнал на певну територію Землі за допомогою транспондера. Всі супутники знаходяться в площині екватора, тому знаходяться на одній широті, але розрізняються по довготі. Крім назви мають ще і позначення довготи. Наприклад, Amos 4W означає, що супутник називається Amos і знаходиться на 4-му градусі західної довготи (W-це West). Hotbird 13E-супутник Hotbird, знаходиться на 13-му градусі східної довготи (E-це East). Виходячи з того, що супутники "закріплені" в певних точках на орбіті, вони мають і певні зони покриття території Землі.

Транспондер - приймач, що знаходиться на супутнику. Характеризується шириною і спрямованістю посилається променя і частотою мовлення. Мовлення ведеться в двох основних діапазонах-C-Band і Ku-Band. В діапазоні C (4 ГГц) віщають в основному американські та російські супутники, в діапазоні Ku (10.700-12.750 ГГц) -европейськие. Мовлення ведеться в лінійної або кругової поляризаціях. Які в свою чергу розрізняються на вертикальну (V) і горизонтальну (H) для лінійної поляризації і ліву (L) і праву (R) для кругової поляризації. Коли говорять "сигнал c транспондера 11766H", мають на увазі транспондер, що віщає на частоті 11766Мгц з горизонтальною поляризацією. Транспондерів на супутнику буває від кількох до десятків штук.

Супутникова антена - основний елемент супутникової системи абонента для отримання сигналу з супутника. Якщо сказати простими словами-антена "збирає" слабкий відбитий супутниковий сигнал по всій своїй поверхні і фокусує його в певну точку, в якій встановлюється конвертор. Найбільш розповсюджені антени-прямофокусниє і офсетні. Прямофокусниє представляють собою параболічне дзеркало з фокусом в геометричному центрі, офсетні ж мають зміщений фокус (нижче геометричного центру антени). Відповідно, конвертор у прямофокусной антени встановлений по центру, у офсетного-зміщений до низу. Найбільше розповсюдження у звичайних користувачів отримали саме офсетні антени. Вони дешеві, прості в установці і настройці. Виробляються антени різних діаметрів і з різних матеріалів. Матеріал, як правило-небудь алюмінієвий сплав, або сталь. Бувають антени неповоротні (жорстко закріплені) і антени з актуатором (мотопідвісом). Мотопідвіс повертає антену на задані кути і дозволяє приймати сигнал з величезної кількості супутників, що знаходяться в зоні видимості. Налаштовуються останні для новачка не дуже просто. Розмір антени вибирається індивідуально, залежно від потужності сигналу необхідного для перегляду супутника. Діаметр антени необхідно підбирати з деяким запасом, оскільки атмоферние опади (дощ, сніг) створюють істотні перешкоди супутникового сигналу. Особливо це стосується Ku-діапазону. Але при цьому не потрібно входити в крайності-якщо антени діаметром 0,9м цілком вистачає, зовсім необов'язково купувати антену 1,5м-вона і важить більше і її площа більше схильна до впливу вітру.

Конвертер - пристрій, призначений для отримання сигналу супутника, відбитого від антени і встановлюється на відповідному тримачі у фокусі антени. Основне призначення конвертора- перетворити частоту супутникового сигналу (наприклад, для Ku-діапазону вона від 10.7 до 12.75 ГГц) до проміжної (900 - 2150 МГц), при якій загасання переданого в кабелі сигналу буде менше. Оскільки потужність супутникового сигналу дуже мала, друге важливе завдання конвертора-посилити її до прийнятного рівня для приймального тракту ресивера. Оскільки будь-який конвертор вносить в сигнал свій рівень шумів, але є при цьому малошумливим-його ще називають LNB (Low Noise Block). Конвертори бувають призначеними для роботи в лінійної поляризації або кругової і вибираються в залежності від того, в який з поляризаций віщає супутник (наприклад популярні пакети НТВ + віщаються в кругової поляризації і універсальний конвертор лінійної поляризації, незважаючи на назву "універсальний" -не годиться для прийому). Якщо конвертор універсальний-он перемикається на задану поляризацію напругою 13/18 В, що подається ресивером. 13 В - вертикальна поляризація, 18 В - горизонтальна. Ще один нюанс: конвертори бувають з 1-м виходом, 2-мя, 4-мя, 8-ю. Виходячи з того, скільки незалежних точок перегляду буде встановлено, конвертор з відповідним кол-вом виходів повинен бути встановлений, оскільки всі виходи конвертора незалежні.

Мультіфід - тримач для додаткового конвертора. Оскільки супутники розташовані на геостаціонарній орбіті порівняно близько один від одного (за певними мірками), можливий одночасний прийом сигналу на одну антену за допомогою мультіфіда з декількох поруч розташованих супутників. Класичний приклад-3 супутника (Hotbird 13E, Sisius 4.8E, Amos 4W), прийняті на 1 неповоротну антену. Як правило, на основному (фокусній) утримувачі антени встановлюється конвертор, що настроюється на Sisius 4.8E, на 1-му мультіфіде- конвертор на Hotbird 13E, на 2-му мультіфіде- конвертор на Amos 4W.

Дисека (DiseqC) - це пристрій, перемикаючий сигнал з декількох конверторів на 1 кабель. Оскільки одночасно ресівер може приймати сигнал лише з одного супутника, що відповідає цьому супутнику конвертор повинен бути підключений до ресивера. Саме цим і займається дисек-он підключає до ресивера необхідний в даний момент конвертор. Дисека бувають різні, розраховані на роботу за певним протоколу. Протокол DiseqC 1.0 є односпрямованим і використовується при кол-ве конверторів не більше 4. DiseqC 2.0-те ж саме, тільки двонаправлений і сумісний з 1.0. DiseqC 1.1 використовується для підключення більшого кількості конверторів. Протокол 1.2 використовується для управління позиционером.

До входів і виходу дисека підключається коаксіальний кабель через F-коннектори. Думаю, не варто розповідати про роз'єми і кабелі-тут все зрозуміло. Втім, кабель обов'язково повинен мати хвильовий опір 75 Ом, зроблений з якісних матеріалів, що витримують серйозні температурні перепади і мають хорошу екранує оплетку. Матеріал жили-сталь, мідь, обміднений сталь-однозначно сказати що краще навряд чи вийде.

Кронштейн антени - простий металевий утримувач, який кріпиться до стіни (як правило) і до якого кріпиться антена. Потрібно зробити максимально надійно, щоб вітер не зірвав антену.

Супутникові й ресивер - пристрій, що приймає супутниковий сигнал з конвертора і виводить його на телевізор у вигляді звичної картинки зі звуком :) Вибір ресивера-саме непросте заняття при виборі супутникової системи. Ресивери бувають як для відкритих некодованих каналів (FTA), так і для кодованих, з картоприемниками, зі слотами для додаткових модулів декодування, з емулятором, з різними відео виходами, з жорстким диском і іншими корисними і не дуже функціями. Тут, як то кажуть, на будь-які переваги і будь-який гаманець. Є один важливий момент: на сьогодні активно вводиться в експлуатацію супутникове мовлення в HD форматі (відео високої роздільної здатності) і в MPEG4. Ресивери, що підтримують дані формати, стоять, як правило, набагато дорожче звичайних. Тому перед покупкою супутникової системи потрібно визначитися, який контент ви будете дивитися і який вам для цього потрібен ресивер. Легко читаний текст, як правило, не відрізняються високою якістю зображення і звуку, великою функціональністю і швидким перемиканням каналів. Хоча бувають і винятки. Окремий нюанс-емулятор в ресівері. Як видно з його назви-емулятор призначений для програмного емулювання роботи смарт-карти. Для чого це потрібно ? Величезна кількість каналів з різних супутників захищені кодуванням. Кодування бувають різні-Viaccess, Seca, Irdeto, Nagravision, Biss і т.д. Наприклад-віщається якийсь пакет каналів в кодуванні Biss і ви хочете його дивитися (антена налаштована на потрібний супутник), але при цьому у вас немає смарт-карти. Тоді шукаєте в своєму ресівері програмний емулятор (зазвичай це прописано в недокументованих можливостях) і включаєте його. Вводите ключі доступу каналу-і якщо все в порядку-дивіться його. Як правило, емулятори в сучасних ресіверах підтримують декілька кодувань. Ще одне застосування емулятора-явище, іменоване в народі '' шарінг''ілі "кард-шарінг". Так, і ще-прі виборі ресивера слід звертати увагу на доступність і регулярність виходить програмного забезпечення. Простіше кажучи-прошивки. У нових прошивках, як правило, прибираються виникають помилки, додаються параметри супутників, транспондерів, нові коди для роботи емулятора і т.д.

Вибір комплектуючих для установки супутникової антени.

Для початку-в протягом деякого часу я вивчав інтернет для ознайомлення з питанням (оскільки я був цілковитим чайником і поняття про те, що таке дисек або транспондер мав вельми примарне, але дивитися супутникове ТБ при цьому хотілося). Визначився з тим, який контент і з яких супутників я хочу дивитися (в кінці цієї статті можна подивитися на списки найбільш популярних в наших місцях каналів і деякі посилання), що приймається в моєму регіоні і на який діаметр антени, а також ознайомився з порадами бувалих , в числі яких велику допомогу мені надав Vladbel, за що йому окреме спасибі :) у підсумку для перегляду були обрані супутники Amos 4W, Sirius 4.8E, Hotbird 13E на одну антену 0,95м і Eutelsat W4 36E на 0, 85м. Як київського магазину вибрав www.agsat.com.ua / - все є в одному місці і крім усього іншого, вони є одним з рекомендованих виробником Openbox продавцем оригінальної техніки однойменної марки, а у мене душа лежала саме до Openbox :) до речі-обидва куплених мною в Агсате ресивера і куплені там же ресивери для моїх друзів були ВЖЕ прошиті списками супутників і списками популярних каналів c популярних супутників 4W + 5E (4.8E) + 13E, причому стосувалося це не тільки Openbox'ов. Зручно тим, хто не хоче особливо морочитися з набиванням фаворитів :)

Що було закуплено і які були критерії вибору:

 • Офсетний супутникова антена 0,95м пр-ва Харків. Фарбована сталь. Для прийому сигналу з Amos 4W, Sirius 4.8E, Hotbird 13E.
 • Офсетний антена 0,85м пр-ва Харків. Фарбована сталь. Для прийому сигналу з Eutelsat W4 36E.
 • Ресивер Openbox X-810. По-перше-у Опенбокс найпотужніша технічна підтримка (нові прошивки виходять мало не кожні пару тижнів), по-друге - відмінна якість картинки, по-третє - вбудований емулятор, в- четверте - підтримка мережевих перехідників Com-Lan (не забувайте про порушення авторських прав, це карається!).
 • Три універсальних конвертора лінійної поляризації SINGLE TITANIUM LNB . Заявлений малий рівень шумів.
 • Один конвертор кругової поляризації SINGLE Circular INVERTO для Eutelsat W4 36E (НТВ +).
 • Два мультіфіда .
 • Два кронштейна для антен.
 • Дайсік - перемикач сигналу з 4-х конверторів в 1 кабель, що підключається до ресивера.
 • Коаксіальний антенний кабель , хвильовий опір 75 Ом, бухта 100м.
 • 10 антенних накручуємо F-конекторів .
 • 6 анкерних болтів '' під гайку '' 8х72, шайби, гайки і гроверние шайби.
 • Пластикові самозатягивающиеся стяжки .
 • Сталевий трос з зажимами для закріплення на ньому антенного кабелю і спуску його з даху.
 • Пластикова коробка для дисека.
 • Lanсombox - девайс для шаринга (хто хоче-може пошукати будь-яким пошуковиком поняття "кардшаринг").

Бюджет усього цього добра склав +1346 гривень або ~ $ 270.

Погодьтеся, сума невелика :)

Установка.

Антена повинна бути встановлена в зоні прямої видимості південного напрямку. Прямий - значить, що перед антеною не повинно бути ніяких перешкод у вигляді будинків, дерев та іншого. Саме з цієї причини найбільш оптимальні місця для установки антен - балкони та дахи. Оскільки вікна мої знаходяться на першому поверсі і спрямовані далеко не на південь, вирішено було встановлювати антени на даху. Благо, що дах мого типового панельного 9-ти поверхового будинку плоска - тим самим полегшувалась установка (якщо вільного доступу до антени з числом конвертором більше 1-го після установки її на кронштейн НЕ буде щось см. Нижче *). Що мені знадобилося на даху крім антен з їх кріпленнями:

 • Перфоратор зі свердлами з побідитовими наконечниками. Діаметр свердла вибирається трохи менше, ніж діаметр анкерного болта. Набагато менше - не можна - анкер не ввійде в стіну. Більше - буде "бовтатися" і його толком не вийде затягнути.
 • Хрестоподібна викрутка.
 • Накидний ключ на 10.
 • Накидний ключ на 13.
 • Розвідний ключ.
 • Молоток.
 • Ніж для різання паперів (для зачистки кабелю під коннектори).
 • Кусачки.
 • Ресивер з пультом.
 • Маленький телевізор.
 • 220В з подовжувачем на 3 розетки.

Найцікавіші питання-куди направляти антени? Як визначити напрям? Як налаштувати антени без сатфайндера (прилад для настройки супутникових антен-коштує від $ 400)? Оскільки в моєму випадку було вирішено робити настроювання "на око", я вирішив визначити напрямок логічно просто - я всього-на-всього подивився куди спрямовані антени на сусідньому даху і вирішив свої повернути в тому ж напрямку :)

Вже пізніше на сайті Агсат з'явився зручний сервіс для визначення напрямку супутникової антени на потрібний супутник , там все просто вводиш адресу і необхідний супутник. Сервіс покаже напрямок.

Антена з 3-ма конверторами - однозначно Sirius, Hotbird, Amos - у нас багато таких і фірми-установники їх в основному і ставлять. Подивившись на сусідні будинки - можна знайти багато таких і спрямовані вони все в одному напрямку. Саме тому у мене не виникло сумнівів. Лівіше її з одним конвертором - напевно НТВ-ва - таких у нас теж вистачає. Якщо ж у вас таких орієнтирів немає, то справа гірше. Потрібно визначити південний напрямок і намагатися направляти антену туди. Ще раз неодмінна умова-перед антеною ні в якому разі не повинно бути ніяких видимих перешкод в напрямку супутника !!! Крім усього іншого в ситуації, коли антена встановлюється під чиїмись балконами або козирками - стежте, щоб потоки води або снігу з верхнього козирка не потрапляли прямо на вашу антену. Нічого хорошого для прийому це не обіцяє.

Ось до цієї ліфтовій шахті я і вирішив кріпити свої антени:

Непоказні, звичайно, на даху, але це не євроремонт в квартирі :) Визначив місце установки, розмітив отвори під кронштейни, просвердлив їх перфоратором, забив всередину анкери та закріпив кронштейни (подальші етапи я не повністю фотографував, тому майже всі фото будуть з вже встановлених систем). Докладно зупинятися на фіксації кронштейнів Не буду-думаю, що з цим все зрозуміло, робота-механічна. Тим не менш, якщо хтось не знає, що таке анкерний болт, покажу як він виглядає:

анкер

Він складається зі склянки і знаходяться всередині нього болта. Болт має різьблення під гайку з одного боку і товщає конус - з іншого. Саме так, як на малюнку, зліва-направо, акуратно, щоб не пошкодити різьблення під гайкою, його вбивають в просвердлений отвір.

Гайку рекомендую при цьому послабити, але не відкручувати до кінця, інакше болт ризикує повністю провалитися всередину отвори-потім не дістанете. Те ж стосується і надягання на болти кронштейна (гайки при цьому все одно прийдеться зняти) - стежте, щоб болти не провалилися всередину склянки, рекомендую їх перед одяганням кронштейна максимально потягнути на себе або трохи притягнути гайкою - щоб конус трохи увійшов в стакан і болти НЕ хиталися. Стакан повинен бути врівень зі стіною, а різьблення з гайкою, соответсвенно - зовні отвори.

Принцип роботи анкерного болта полягає в наступному: коли гайка починає затягуватися ключем, вона тягне болт усередині склянки назовні за рахунок різьблення. Що знаходиться на кінці болта конус входить в стакан і максимально розпирає його всередині отвори. У підсумку вирвати такий болт зі стіни-завдання далеко нетривіальна. Саме тому вішати кронштейн рекомендується на самораськлінівающиеся анкерні болти, а не на шурупи з пластиковими дюбелями.

Втім, вибір кріплення-особиста справа кожного. Єдине - якщо все ж будете вибирати анкери, то звертайте увагу на їх якість, зокрема на матеріал і товщину склянки, тому що дуже хистко зроблені анкери та тримати будуть відповідно.

При установці на балконі можна взагалі просвердлити стіну і протягнути через неї нарізані різьбленням прутки відповідної довжини (такі продаються в магазинах). Закріплюються з обох сторін гайками.

Повернуся до установки.

Першою налаштовувалася антена з 3-ма конверторами на Sirius, Hotbird, Amos, другий - на Eutelsat 36E. Спочатку кронштейни були прикручені на гвинтові анкерні болти, пізніше я їх змінив на гайкові. Гвинтові виявилися ненадійними. На фото видно перші невдалі спроби у вигляді залишилися отворів. Кронштейни на той час теж перефарбував для посилення початкової фарбування (та ще й було просто багато зайвої білої фарби-це видно з багатьох потьокам :)):

Далі на кронштейни були "надіті" антени, ось кріплення однієї з них (вони ідентичні):

На наведеному вище фото антена вже в зборі, з конверторами, кабелем і т.д. Спочатку ж просто збиралася антена, вішалася на кронштейн, а конвертори з кабелем чіплялися вже потім. Тонкий металевий трос-он просто був у мене зайвий і я просунув його через кріплення антени і прикрутив до стійки ліфтової шахти на випадок, якщо вітер вирве анкери, щоб антена не спікірувала з даху :) Насправді, це практично нереально, але нехай буде -так мені подумалося. Для настройки антени у вертикальній і горизонтальній площинах потрібно затискати кріплення настільки, щоб антена самостійно не зраджувала свій нахил, але при цьому її з деяким зусиллям можна було переміщати в площинах. Ось ці гайки до остаточної настройки сильно не затягуються:

Незажатий лівий гвинт дає настроювати антену у вертикальній площині, 2 незажатих правих-повертати антену щодо кронштейна в горизонтальній площині.

Далі на утримувач конвертора антени надягають обидва мультіфіда, в усі власники вставляються конвертори, і все затягується так, щоб конвертори в мультіфіда можна було з деяким зусиллям повертати у всіх площинах (кабелі до конверторів підключаються пізніше). На фото нижче видно що собою представляють мультифіди і як вони кріпляться:

Після цього починається процес налаштування. До центрального конвертора прикручується F-коннектором відрізок кабелю пару метрів завдовжки, другий кінець кабелю прикручується до ресивера. З якогось сайту у мене є картинки, що таке F-роз'єм і як його правильно накручувати на кабель. Ось вони:

Ресивер підключається до телевізора, тільки після цього включається живлення 220В. Важливий момент-прі накручування на кабель F-коннектора необхідно ретельно стежити, щоб тонкі проводнічкі екранує обплетення кабелю не замкнулися з ценральной житлової, інакше можна вивести з ладу ресивер !!!

Включаю телевізор, ресивер, заходжу в меню Установка-Пошук каналів. У списку супутників зліва вибираю Sirius 2 / Ku 4.8E-саме на цей супутник буде налаштований жорстко закріплений центральний конвертор. Справа в меню вибираю:

LNBP: Увімкнути. (Включити живлення конвертора)

LNBP Type: Universal (універсальний тип конвертора, відповідно до придбаних мною)

LNBP Freq: 10600/9750 (вказано на конверторах)

22Khz: Авто (сигнал для перемикання дисека-так і залишаю)

DISEqC: None (так і залишаю, оскільки сигнал підключений поки безпосередньо, а не через дисек)

Далі жовтої кнопкою пульта заходжу в підміню Транспондер і вибираю транспондер, на якому буду шукати сигнал (раджу заздалегідь виписати собі кілька транспондерів обраних із супутників з різними поляризациями і реально працює безкоштовними каналами (FTA). Список можна знайти за посиланнями нижче. Я для себе вирішив налаштовуватися по наступним транспондерам:

Супутник Транспондер Канал для візуальної перевірки
Sirius 4.8E 11766 H
,
(Ukraine)
Sirius 4.8E 11996 H
Sirius 4.8E 12073 H
Sirius 4.8E 12245 V
Hotbird 13E 10971 H
Hotbird 13E 11034 V
Hotbird 13E 11411 H
Hotbird 13E 11766 V
Hotbird 13E 12207 H
Amos 4W 10722 H
,
,
Amos 4W 10759 H
,
,
Eutelsat W4 36E 11727 L
, Ru TV
Eutelsat W4 36E 12322 R NTV Plus Infokanal

Наприклад, в моєму випадку, для початку, це буде транспондер 11766H, що віщає на частоті 11766МГц з горизонтальною поляризацією. Для зручності, якість сигналу можна вивести на повний екран кнопкою Info. Орієнтуватися буду по нижній шкалі "Якість":

Що ми бачимо на цьому фото? Безрадісну картину-якість сигналу-0! Власне кажучи, а чого слід було очікувати? Антена адже поки "дивиться" в сторону супутника дуже приблизно.

Далі настає найскладніший момент, що вимагає чималої витримки - це настройка антени в площинах. Чому необхідна витримка - буквально кілька міліметрів, і сигналу не буде. Не те що він буде поганим, а його не буде зовсім! Налаштування полягає в наступному-необхідно встановити антену в деякому вертикальному положенні, в моєму становищі воно було приблизно таким:

Після цього потрібно дуже-дуже плавно обертати антену в горизонтальному напрямку і при цьому уважно дивитися на шкалу якості, спочатку-в одну сторону, і якщо шкала не змінюється з 0, то в іншу. Коли виявляється, що шкала якості виросла хоча б до 10-15 - це вже перша удача, можна зупинитися і перепочити :) Якщо ж у всій горизонтальній площині знайти сигнал не вдається, потрібно трохи змінити вертикальний кут антени і починати знову переміщення в горизонтальній площині до появи сигналу. Коли сигнал знайдений хоч якийсь: тепер потрібно намагатися ще більш плавно переміщати антену вліво-вправо і добиватися максимального рівня якості сигналу. Домігшись цього, потрібно спробувати домогтися ще більшого сигналу дуже плавним переміщенням антени вгору-вниз. Після цього можна спробувати по чуть-чуть повертати конвертор навколо своєї осі в тримачі (на конверторі для цього нанесені мітки):

Домогтися максимального сигналу можна ТІЛЬКИ сукупністю всіх цих регулювань. Ще нюанс - якщо не виходить знайти сигнал ні за яких умов, а ви 100 разів все перевірили ще раз, в тому числі налаштування ресивера, має сенс спробувати інший конвертор, можливо цей - несправний. Отримую максимальний рівень сигналу, який тільки вдається витягнути:

Здавалося б, можна заспокоїтися і затягувати все регулювальні гвинти? Як би не так! Адже настройка проводилася для транспондера, що веде мовлення в горизонтальній поляризації (на зображенні в кінці 2-й терміни є буква H), а потрібно ще налаштувати який-небудь транспондер у вертикальній (V) поляризації:

У моєму випадку поворот конвертора в тримачі проти годинникової стрілки допоміг добитися кращої якості сигналу в вертикальної поляризації.

Після цього можна просканувати транспондери (шукайте в документації з свого ресивера, як це зробити) і візуально подивитися, чи приймаються канали та чи відповідають вони заданої супутнику:

Коли сигнали в горизонтальній і вертикальній поляризаціях максимальні з того, що можна витягнути, необхідно туго затягнути все регулювальні недожатие гайки. І тут є один неприємний момент - затягуєш гайку, антена при цьому трохи змінює свій напрямок, а якість сигналу може відчутно йти! Так що затягувати теж потрібно дуже акуратно. Все, антена і перший конвертор налаштовані. Вимикаю ресивер з розетки, накручую кабель з центрального конвертора на конвертор зліва (на той, що на мультифиде, якщо дивитися на антену спереду), включаю все, в меню вибираю Hotbird 13E, ті ж настройки меню праворуч, що і для Сіріуса, вибираю робочий транспондер і намагаюся налаштувати максимальну якість сигналу. Тільки в цей раз регулюється не антену, а сам конвертор на мультифиде. Він може переміщатися в усіх площинах по відношенню до фокусу антени-вліво, вправо, вгору, вниз, вперед, назад:

Все гайки затягуються, коли сигнал максимальний. Пам'ятаю про перевірку в обох поляризаціях. Сканують транспондери Хотбірд і перевіряю якісь безкоштовні канали візуально.

Знову все вимикаю, перекручують кабель на 3-й конвертор, включаю все, вибираю Amos 4w і виробляю настройку для нього. Все аналогічно. Після цього налаштування першої антени можна вважати закінченою.

Друга антена. Яку я збираюся налаштувати на Eutelsat W4 36E (НТВ +). Тут простіше - конвертор один. Причому оскільки він кругової поляризації - не дуже важливо, як він буде розгорнуто всередині держателя. Найкраще-кабелем вниз, щоб на ньому не скупчувалися опади:

Відповідно потрібно налаштувати антену в горизонтальній і вертикальній площинах. Все вимикаю, перекручують кабель на цей конвертор. Налаштування згідно купленому конвертору такі:

Налаштовую другу антену, перевіряю антену в обох поляризаціях на різних транспондерах. Оскільки конвертор розрахований на кругову поляризацію, перевіряються не на H і V, а на L і R (ліва і права).

Ось і все. Можна все вимикати. Тепер потрібно зробити комутацію сигналу через дисек. Виглядає він приблизно так:

У мого дисека є 1 вихід на ресивер REC і 4 входи для конверторів, іменовані 1,2,3,4. Конвертори підключаю так:

1-Sirius

2-Hotbird

3-Amos

4-Eutelsat

З підключенням все просто - до кожного конвертору підключається відрізок кабелю, що підключається до відповідного входу дисека. Якщо устанавліваеться одна антена з 1-м конвертором, то і дисек не потрібен. Якщо одна антена на 2 конвертора і у дисека будуть вільні 2 порту-нічого страшного. Дисек встановлюється недалеко від антен і бажано, полягає в водонепроникну коробку (я купував в магазині електротоварів), для того, щоб на нього не потрапляли опади:

У днище коробки для дисека бажані отвори для вентиляції. Гострі кути вигинів кабелю не допускаються! F-коннектори на конверторах закриваються або входять з комплект ковпачками або термоусадочної трубкою:

До речі, на вищенаведеному фото видно відстані між конверторами і кутами їх нахилу. Справа-антена, спрямована на Eutelsat W4.

Налаштовую в меню ресивера протокол дисека (в моєму випадку 1.0) і розподіл конверторів згідно входів (портам) дисека:

На картинках видно, яким входів (портам) дисека які призначені конвертори (на який супутник). 0 / 12V: Увімкнути. Тільки для мережевого пристрою перехідника Com-Lan. Якщо у вас його немає, то і включати 12В не потрібно. Зберігаю зміни, перевіряю, чи все входи дисека працюють (тобто на всіх чи налаштуваних супутниках є сигнал).

У кого-то може виникнути питання-а чому відразу не підключити всі конвертори до дисека, всі входи прописати і налаштовувати антени? Відповідь проста - при реально непрацюючому дисека ви вб'єте ДУЖЕ багато часу і нервів, намагаючись налаштувати сигнал, який можна буде знайти за визначенням. Крім усього іншого, без дисека ви швидше визначте, робочий чи конвертер ви купили.

Кабелі притягую стяжками, щоб нічого не бовталося. Залишається не в натяжку прикріпити кабель до тросика, тросик спустити вниз і натягнути. Розвести в квартирі кабель, підключити ресивер, телевізор і дивитися супутникове ТБ :)

Ось в результаті, що у мене вийшло на даху:

* - Якщо до антени після установки її на кронштейн НЕ буде доступу:

Коли конвертор на антені один-тут все ясно, нічого складного-он закріплюється жорстко на антені, антена вивішується за вікно (або ще кудись) на кронштейн, і настроюється в вертикальній і горизонтальній площинах все з того ж вікна (поверніться до попередження на початку інструкції !!!). Що ж робити, якщо необхідно налаштувати ще 1 додатковий конвертор (або більше) на мультифиде? На дачі я поступив так: пригвинтив кронштейн до старої високої тумбі, надів на нього зібрану антену, поставив все цю конструкцію перед широко розкритим вікном і так і налаштовував. До речі, курйозний момент-з першим же включенням, з приблизними нахилами антени, без додаткової настройки, я отримав рівень якості на Сіріуса більше 70%! Очам не повірив :)) Словом-в такому вигляді налаштував все 3 конвертори, ретельно все позажімал, переважив кронштейн за вікно і повісив на нього антену з уже налаштованими конверторами. Залишилося тільки налаштувати її в площинах.

Важливий момент при висотної установці супутникових антен: крім техніки безпеки і страховки себе в першу чергу, при вивішуванні антени на кронштейн або щоглу завжди страхуйте і антену. Просто уявіть собі, що може витворити з головою випадкового перехожого або з кузовом дорогущей BMW спланувати з висоти антена:)

Ще дещо-що встановлюються на даху антени багато радять заземлити, проте деякі установники - затяті противники цього. Я ж схиляюся до висновку, що заземлення антени все ж не завадить.

Ну і наостанок:

Список найбільш популярних каналів по знайденої мною на сьогодні інформації з трійці Hotbird, Sirius, Amos (будьте готові до того, що періодично може відбуватися деяка ротація і кодування каналів):

Канали України (супутник Sirius)

,
,
,
*,
, Рада, Глас, Star TV Ukr, UBC, OCK, Тиса 1

Канали України (супутник Amos)

1 + 1-кіно,
, Київ,
, М1-міжнародний *, О-ТВ, MTV Ukraine ,
K-2, КТМ, 7 канал, 24-новини, Мегаспорт *, СТБ, Music Box UA

Канали Росії (супутник Hot Bird)

ОРТ міжнародне, РТР-Планета,
російською мовою, CNL Christian Satellite -перший Християнський канал російською мовою, Російський музичний канал

Російськомовні канали (супутник Sirius)

1 Балтійський музичний канал, ТБ-Центр, TV5-Латвійський канал, Романтика-1 *, Романтика-2 *, Travel (подорожі) *, Універмаг

Російськомовні канали (Hot Bird)

РТР-Планета, РТР-Спорт, ОРТ-міжнародне, Російський музичний канал, РБК ТВ, R1, ТБН Росія, Ajara TV - канал телебачення Аджарії, новини і новітні фільми російською мовою, National TV of Armenia - Канал телебачення Вірменії, Euro News - цілодобовий канал новин російською мовою, CNL Christian Satellite TV Channel - перший Християнський канал російською мовою, Caspio Net - Казахський телеканал ЗАТ "Агентство" Хабар ", Caspio Net здійснює цілодобове інформаційне мовлення з вартовими блоками на трьох мовах: англійській, казахською та російською, Lider TV, AZE-телебачення Азербай жана - фільми російською мовою.

Англомовні канали ( Hot Bird)

Euronews, CNN, BBC, Russia Today, Jetix *, Supreme Master, Word Network, MRTV, Gog TV, Gospel Channel, I'm on TV, Get Green Card TV, Al Jazeera English, Pentagon Channel, The Prophetic Word, Denaro TV, TBN, The Church Channel, JCTV, Smile of a Child, Inspiration Network, Daystar TV, MTA International, EWTN, DW, Bloomberg, Dub Sports, Real Madrid TV, Words of Peace, Caspio.net, 3ABN, TCT, VoA (Voice of America), Rainbow, The Spirit Word, Cool TV, Luxe TV, Derby Race TV, Jame-Jam Network, Jame-Jam Network 2, Europe by Satellite, Love World, Nile TV, Hope Channel

Спортивні (Hot Bird)

Планета Спорт, Prima, Rai Sport Sat, Dub Sports Channel, *, AB Moteurs *, Action *, Motors TV *, Sailing Channel *, English Premiere League *, Equida Outlist *, GlobalDraw Greyhounds, Equida *, ESPN Classic Sport *, Real Madrid TV

Мультфільми (Hot Bird)

Baby TV * - для самих млад., Jetix *, AJ - Children's Channel, Mangas *, Super RTL, Smile of a Child, MI TV, Boomerang *, Children's - для самих млад, Berbere TV *

Музичні канали (Hot Bird):

RU TV, Mezzo (Muzik) *, MCM Europe *, Music Box Russia, Deejay TV, Viva Polska, 102.5 Hit Channel, 123 SAT, Magic, Countdown, Music Box Italia, Video Italia, Onyx, Khalifa TV, Gay TV , Krisma TV

Еротичні: (Hot Bird, Sirius, Amos)

Hustler TV *, Blue Hustler TV *, Sexy Sat 1, Sexy Sat 2, Sexy Sat 3, Eurotic TV, Eurotic Plus, Eurotic Dreams, E-Sat TV, Arab Girls, Supreme Master TV, Sexy Arab, G Point, Gay TV, Top Sexy TV, Free Sex Sat, Free Sex Zone, Sensuality, 4sexTV, All sex, AAA sex channel, Xstream TV, Full-X 4Free, Hot Love, Hot Chili, MCT (6 кан., XXX, кодовані. ), (Red Licht (5 кан., XXX, кодовані), SexView (14 кан., XXX, кодовані)

Мода: (Hot Bird)

Fashion, Fashion men, World Fashion, TV Moda

Новини: (Hot Bird)

Вести, 24 News, Euro News, Fox News, BBC World, NBC Europe, EBS, World Net Europe, Bloomberg TV Europe, DW TV, Nile News, Canal 24 Horas, Rai News 24, Al Jazeera, Al Arabia, Khalifa News

Німецькі канали: (Hot Bird)

4 Fun TV, Euronews, Vox, Das Vierte, ZDF, EWTN, ARD Das Erste, DW, RTL2, Super RTL, Arte, Bloomberg, Words of Peace, SF Info, Europe by Satellite, Terra Nova, Luxe TV

Французькі канали: (Hot Bird)

MTA International, Euronews, Meteo Express, Home Shopping, Demain, MTV France *, Boomerang *, TV5 Monde FBS, TV5 Monde Europe, France 24, BFM TV, EWTN, NRJ 12, Arte, Best of Shopping, NT1, La Locale, Words of Peace, Gulli, Mezzo, Europe 2, Luxe TV, Europe by Satellite, Direct 8, TV8 Mont Blanc, Nile TV, 3A Telesud, Liberty TV, JET, KTO, Walf TV

Іспанські канали: (Hot Bird)

Euronews, Bethel TV, Arcoiris TV, Enlace TBN Europa, EWTN Europe, TVE, Canal 24 Horas, TVE, Internacional, Words of Peace, Europe by Satellite

Італійські канали: (Hot Bird)

Administra.it, All TV, Arte & Atre, Blu, Calabria Channel, Camera dei Deputati, Canale 10, Canale 5, Canale Italia, Canale 8, Carpe Diem, Cartomanzia Lotto, Ceramicanda, Challenger TV, Cinquestelle TV, Coming Soon TV, Cortona Notizie, Count Down TV, Diva Futura Channel, Diva Futura Live, Diva Futura Plus, Elite Shopping TV, E-TV Emilia Romagna, Euroconference, Euronews, Europe by Satellite, Expo Club, Family Life TV, Forte Rosso Sat, Free Channel, Future Sat, GBR, Gioielli D'Anna, Italia 1, Italia Channel, Italiamia, Italiani nel mondo Channel, Italiasat, Italy & Italy, Jolly Sat, Julie Channel, La 9, Lazio Channel, Libera, Libera, Magic TV , Mare TV, MediaShopping, Mediatel, Mediolanum Channel, Mediterraneo Sat 1, Mediterraneo Sat 2, Milano TV Sat, Motori TV, Music Box Italia, Napoli International, Napoli Mia, Napoli TLA, Nessuno TV, New TV, Nostradamus, Nova mosaic, Oasi TV, Odeon Sat, People TV, Planet Italia, Play TV, Puglia Channel, Punto Sat, Puntoshop, Radio Italia TV, Radio TV, RAI Doc, RAI Due, RAI Edu 1, RAI Edu 2, RAI Futura, RAI Med, RAI Nettuno Sat Due, RAI Nettuno Sat Uno, RAI News 24, RAI Sport Satellite, RAI Tre, RAI Uno, RAI Utile, Rete 4, Rete Oro Sat, Rete Capri, Roma Sat, Roma Uno, RTB International, RTL 102.5 TV, S 24, Sardegna Uno Sat, Sat 8, Sat 9, Sat 2000, Senato Italiano, Sensuality, SET, Sicilia Channel , Sicilia International, Sixty Nine, Sky Meteo 24, Sky Meteo 24, active, Sky Meteo 24 active, Sky On Air, Sky TG 24, active In primo piano, Sky TG 24 active mosaic, Sky TG 24 active, Scienza, Sky TG 24 active Sport, Sportitalia, Star Sat, StarMarket, Studio 100 Sat, Studio Europa, Taxi Channel, TBM, TBN Italia, Tele A, Tele A piu Sat, Tele Padre Pio, TeleCampione, Telecolore, TelefortuneSat, Telelombardia, Telemarket, Telemarket 2 , Telenord, Telepace, Teletirreno, Tiziana Sat, Tiziana Sat 2, Toscana Channel, TR 2 Sat, Trentino TV, TRSP, TV 7 Lombardia, TV Koper Capodistria, TV Moda, TVA Vicenza, UnoSat, Varese Sat, Veneto, Venice Channel, VideoBergamo, Videolina, Videolook Channel Italy, Vip TV, Words of Peace, Xex

Польські канали: (Hot Bird)

4 Fun TV, Baby TV *, Edusat, Europe by Satellite, ITV, Mango 24, Podroze TV, Polonia 1, Polsat 2, Polsat Zdrowie i uroda, Tele 5, TMT, TV Biznes, TV Polonia, TV Puls, TVN Gra, TVP Kultura, Viva polska

Арабські канали: (Hot Bird)

123 Sat, 2M Maroc, Abu Dhabi TV Europe, Al Aqariya TV, Al Arabiya, Al Baghdadia, Al Fayhaa TV, Al Forat Network, Al Hayat, Al Hiwar TV, Al Jazeera Channel, Al Jazeera Children's Channel, Al Jazeera Documentary , Al Jazeera Mobasher, Al Masriyah, Al Mustakillah TV, Al Ordoniyah, Alalam News Channel, AldiyarSat, Alhurra Europe, Al-Iraqiya TV, Alkawthar TV, Almaghribya, Alsharqiya TV, Al-Zahra TV, ANB, ANN, Arab 69, Arrabia , Arriyadiya, Assadissa, Canal Algerie, Dubai Sports Channel 2, Dubai TV Europe, Galaxy Sat TV, Infinity, Iqraa, Ishtar TV, Jamahirya Satellite Channel, Kuwait Space Channel, MBC Maghreb Al-Arabia, Medi 1 Sat, Miracle, Mlive, MTA International, Nile News, NourSat, Oman TV Satellite, PTV, Qatar TV, Salaam TV, Sama Dubai, Sat 7, Saudi Arabian TV 1 Satellite, Shahrazad, Sharjah TV, Spirit Channel, Strike, Sudan TV, Syria Satellite Channel, Thalitha TV, The Healing Channel, Tunis 7, TVM Europe, TVM Middle East, Victor Chandler, VoA TV, Words of Peace, Yemen Sa tellite TV

Індійські канали :( Hot Bird)

TRT Tamil, Ceylon TV, AsiaNet, Maharishi Open University

Національні канали: (Hot Bird)

Вірменія - National TV of Armenia. Бангладеш - ATN Bangla. Болгарія - TV Bulgaria. Голландія - BVN TV. Греція - OTE, Magic Peiraia, ERT SAT, Extra Channel, Tele Asty, Alpha TV. Грузія - Ajara TV. Індія - Maharishi Open University. Китай -CCTV. Корея - Arirang TV. Курдистан - KurdSat. Македонія - MKTV Sat. Польща - TV Polonia, TVN. Румунія -TV Romania International, Pro TV International. Таїланд -Thai TV. Югославія -TV Montenegro, BK Sat, RTS Sat.

* - канал може прийматися при наявності емулятора в ресивері, але не гарантовано. Решта каналів-відкриті (FTA).

Корисні посилання:

  - покриття регіонів супутниками
 • Сервіс AGSAT.SatDirect для визначення напрямку на супутник в місці монтажу супутникової антени;
 • - сайт з таблицями і параметрами ВСІХ супутників і каналів
  - таблиця безкоштовних українських каналів на супутниках
  - таблиця безкоштовних российкие каналів на супутниках

Удачі у виборі і використанні супутникових систем:)

(C) Sash. Київ, 2008.