Подовжувачі пультів дистанційного керування

1 червень 2012

Подовжувачі пультів дистанційного керування

Даний матеріал допоможе читачеві розібратися серед безлічі пристроїв, що виконують роль подовжувача пульта дистанційного керування (ПДУ), а також подовжувача аудіо-відеосигналу. Ми розглянемо варіанти подовжувачів ПДУ (ІК пульта) і подовжувачів аудіо-відеосигналу за допомогою дротового так і бездротовим способом. Подібного роду подовжувачі використовуються, коли виникає необхідність дистанційного керування побутовою електронною апаратурою (супутникові ресивери, DVD-плеєри, і ін.) З віддалених кімнат.

Дуже часто при експлуатації побутової електронної апаратури (супутникові ресивери, DVD-плеєри, та ін.) виникає необхідність передавати команди пульта дистанційного керування або аудіо- та відеокартинку в іншу кімнату. Даний матеріал покликаний допомогти читачеві розібратися серед безлічі пристроїв, що виконують роль подовжувача пульта дистанційного керування (ПДК) , а також подовжувача аудіо-відеосигналу .

Ми розглянемо варіанти подовжувачів ПДУ (ІК пульта) і подовжувачів аудіо-відеосигналу за допомогою дротового так і бездротовим способом.

Пульт дистанційного керування (ПДК) - електронний пристрій для віддаленого (дистанційного) управління іншим електронним пристроєм.

Розглянемо кілька способів дистанційного керування на прикладі побутового супутникового приймача (ресивера). Пульти дистанційного керування відрізняються по каналу зв'язку і за способом управління.

Інфрачервоний канал.

Використання пульта дистанційного керування (ІК пульта) з передачею сигналу по інфрачервоному каналу є найпоширенішим і простим способом управління побутовою електронікою. Такий пульт, як правило, йде в комплекті з побутовою електронною апаратурою (аудіо-, відеоапаратура, фототехніка, телевізори, приймачі супутникового і ефірного телебачення, кондиціонери та ін.).

Робота ПДУ заснована на принципі передачі команд управління за допомогою інфрачервоного випромінювання в зоні прямої видимості. У пульті встановлено інфрачервоний діод, передає команди управління, а в ресівері - інфрачервоний приймач, що перетворює інфрачервоне випромінювання в електричний сигнал управління ресивером.

Інфрачервоний пульт дистанційного керування працює в радіусі дії до 10 м і має бути спрямований в бік ресивера. Таким чином, використання інфрачервоного ПДУ обмежується його радіусом дії і зоною прямої видимості ресивера, що не завжди зручно.

Радіоканал.

Даний вид дистанційного керування знайшов застосування в побутових умовах, коли передавач і приймач не можуть перебувати в зоні прямої видимості.

Наприклад, ресивер знаходиться в сервісному приміщенні, а телевізор у вітальні; управління ресивером відбувається з вітальні через стіни і перекриття. У цьому випадку виникає необхідність у використанні радіоподовжувача сигналу ПДУ - радіопульта.

Провідний канал.

Використовується там, де немає можливості застосувати бездротові канали, або з міркувань вартості і перешкодозахищеності, а також при наявності прокладеного, наприклад, коаксіальногокабелю, за яким передається AV сигнал.

Ультразвуковий канал.

Практично не використовується в управлінні побутової електронної апаратурою.

Також відзначимо групу пристроїв, що дозволяє за допомогою радіохвиль передавати аудіо-відеосигнали, а також сигнали команд ПДУ, це так звані «>« Подовжувачі AV сигналів і команд ПДУ - Видеосендер ».

Незалежно від різновиду подовжувач команд ПДУ має

передавальну частину, приймальню частина і джерела живлення (адаптери).

Розглянемо докладніше радіо- і провідні подовжувачі команд ПДУ.

Радіопультів ДУ можна розділити на

внутрішні і зовнішні.

Внутрішні радіоподовжувачі ПДУ (

РаТеК і Astrel ).

Внутрішні радіопультів працюють тільки по радіоканалу і складаються з передавача, приймача, зовнішньої антени.

Передавач радіопульта, встановлюється всередину штатного пульта ДУ, що йде в комплекті з ресивером (або інший пристрій). Приймач радіопульта встановлюється всередину ресивера і отримує живлення від внутрішнього джерела живлення ресивера. Зовнішня антена радіопульта розташовується або на задній панелі ресивера (горизонтально або вертикально), або розташовується на бічній панелі ресивера.

Перевагою даного виду подовжувача ПДУ є відсутність зовнішніх підключень . Досить включити ресівер в мережу і вставити батарейки в пульт. Пульти мають досить високою дальністю дії (50 - 80 метрів) , перешкодозахищеності і стабільністю роботи .

До недоліків віднесемо необхідність втручання в конструкцію ресивера і ПДУ . Це не завжди зручно, так як ресивер може перебувати на гарантії.

Щоб уникнути втрати гарантії на ресивер установку внутрішнього радіопульта необхідно здійснювати в спеціалізованих сервісних центрах . Їх місце розташування краще уточнити у продавця ресивера або радіопульта.

Зовнішні радіопультів.

Зовнішні радіопультів представляють собою вид радіоподовжувачів, в яких спільно з радіоканалом використовується інфрачервоний канал для передачі команд управління.

Радіопультів «Піраміда» .

Цей тип подовжувача не вимагає втручання ні в ПДУ, ні в ресивер.

Блок передавача являє собою адаптер з зовнішньою антеною, який розташовується біля телевізора, підключається до мережі змінного напруги 220 В. З блоку передавача виведений на подовжувачі інфрачервоний фотоприймач, який розташовується біля телевізора і приймає команди управління від штатного ПДУ ресивера. Блок приймача являє собою адаптер з зовнішньою антеною, розташовується біля ресивера, підключається до мережі змінного напруги 220В. З блоку передавача виведений подовжувач інфрачервоного випромінювання, який кріпиться на передній панелі ресивера.

Використання даного радіоподовжувача ПДУ не потрібно втручання в конструкцію ПДУ і ресивера.

З переваг радіопульта варто відзначити надійність , простоту в установці і настройці , дальність дії до 50 метрів (змінюється в залежності від оточуючих умов - радіоперешкоди, матеріал стін і перекриттів та ін.).

Незручністю може бути необхідність в точній напрямку ПДУ ресивера на місце установки інфрачервоного приймача.

Радіопультів «Полупіраміда».

За своїми характеристиками, принципом роботи і способу установки радіопульт схожий з моделлю «Піраміда». Відмінності в блоці передавача. Передавачем є плата маленьких розмірів, що встановлюється в пульт дистанційного керування ресивера. На відміну від моделі «Піраміда» даний радіопульт не потребує точному позиціонуванні ПДК в бік інфрачервоного приймача.

Радіопультів «Полупіраміда М».

За своїми характеристиками, принципом роботи і способу установки схожий на радіопульт «Полупіраміда». Відрізняється наявністю більш чутливою антеною приймача, має кращу перешкодозахищеність, стабільність і дальність роботи (до 50-70 метрів).

Радіопультів IR Extender 433MHz зовнішній MRC.

Даний універсальний подовжувач ПДУ використовує передові технології в розширенні можливостей ПДУ. Шляхом установки передавача в слот для батареї, ПДУ здатний виявляти сигнали і передавати їх на відстані.

Універсальний подовжувач ПДУ (подовжувач пульта) включає в себе передавач (у вигляді батарейки), приймач (у вигляді літаючої тарілки), адаптер, подовжувач ІК, дві 2/3 акумуляторних батареї і АА насадку.

Використання даного радіоподовжувача не вимагає втручання в конструкцію ПДУ. Потрібно відзначити, що навіть з встановленим передавачем подовжувач пульта може працювати як звичайний ІК пульт. Таким чином, ваш дистанційний пульт буде передавати сигнали: ІК випромінювання і радіочастоту одночасно, незважаючи на відстані.

Приймальна частина має вигляд «Літаючій тарілки» і досить гармонійно вписується в інтер'єр вашої квартири.

Подовжувач команд ПДУ по коаксіальному кабелю.

Подовжувачі, в яких спільно з провідним каналом використовується інфрачервоний канал для передачі команд управління.

Використання подовжувача сигналів ПДУ по кабелю зручно, якщо від ресивера до віддаленого телевізору вже прокладений коаксіальний кабель або планується його прокладка.

Даний вид подовжувача може бути використаний в умовах, при яких радіоподовжувач ПДУ не зможе стабільно працювати.

Пристрій складається з двох блоків:

  
  • Блок передавача , з якого виведений на подовжувач інфрачервоний приймач, що приймає команди від інфрачервоного ПДУ ресивера;   
  • Блок приймача , з якого виведений на подовжувач інфрачервоний випромінювач.
Передавач розташовується в місці установки телевізора, а інфрачервоний елемент кріпитися біля телевізора.

Блок приймача розташовується поблизу супутникового ресивера, інфрачервоний випромінювач кріпиться на передній панелі супутникового ресивера. Передавач і приймач включаються в розріз коаксіального кабелю, що з'єднує приймач і записуючий пристрій телевізор.

Видеосендер: подовжувачі AV сигналів і команд ПДУ.

Також відзначимо існування пристроїв, для яких передача аудіо- і відеосигналів є основною функцією, а передача сигналів команд ПДУ - додаткової.

За своїм принципом роботи, способу установки і застосування

Видеосендер схожі на радіоподовжувач «Піраміда» і мають схожі технічні характеристики. Використовуються в комплексі, коли необхідна бездротова передача сигналів AV і команд ПДУ.

При виборі радіоподовжувачів команд ПДУ необхідно керуватися такими факторами, як відстань, на яке треба увійти пульт від ресивера, конструкція приміщення, матеріали, з яких виконані стіни і перекриття. Важливим фактором є наявність радіоперешкод в місці використання радіоподовжувача (бездротові мережі Ethernet, мікрохвильові печі, використання ідентичного радіопульта сусідами і ін.).

На закінчення акцентуємо увагу на те, що перш, ніж купувати будь-яка з пристроїв, обміркуйте спосіб установки радіоподовжувача в ПДУ і ресивер, подумайте кому довірити виконання завдання по установці. При цьому врахуйте питання про можливість втручатися в конструкцію апарату, і як це відіб'ється на його гарантії.

При самостійному встановленню подовжувачів ПДУ необхідно дотримуватися рекомендацій по встановленню та монтажу.

У разі, коли навколишні умови несприятливі, краще використовувати внутрішні радіопультів. Якщо ж управляти ресівером потрібно з сусідньої кімнати, то використовуйте зовнішні радіоподовжувачі, такі як «Полупіраміда».

Коли між ресивером і телевізором вже прокладений коаксіальний кабель, то найбільш розумним рішенням буде використання подовжувача сигналів ПДУ по кабелю.

Рішення за Вами!

Якщо виникли якісь сумніви і питання - звертайтеся до фахівців, які мають певним досвідом і кваліфікацією і спеціалізуються на встановлення та налаштування пристроїв по подовженню сигналів ПДУ і аудіо- відеосигналу.